Pożyczka hipoteczna dla firm

Największym problemem polskich firm jest pozyskanie środków na ich działalność. Oczywiście właściciel dysponuje środkami na rozpoczęcie działalności, ale szybko okazuje się, że są one niewystarczające. Czasami powstają zatory płatnicze i brakuje finansów nie tylko na regulowanie bieżących płatności, ale także na inwestycje. Rozwiązaniem problemu może być pożyczka hipoteczna dla firm.

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna łączy w sobie cechy kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego. W rezultacie jest swoistego rodzaju miksem.Podobnie jak w kredycie gotówkowym pożyczkobiorca otrzymuje gotówkę, którą może przeznaczyć na dowolny cel, ale otrzymana kwota może być znacznie większa, bo jej zabezpieczeniem jest hipoteka nieruchomości. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego kwota pożyczki wypłacana jest w gotówce i nie potrzeba do tego żadnych faktur.

Jak uzyskać pożyczkę hipoteczną?

Warunkiem uzyskania pożyczki hipotecznej jest posiadanie własnej nieruchomości, to ona jest dla banku gwarancją spłaty zobowiązania. Pożyczkobiorca musi dokonać odpowiedniego wpisu sądowego w księgach wieczystych. Nie mogą w nich widnieć wpisy na rzecz innych roszczeń.

Nieruchomość musi być wyceniona przez rzeczoznawcę, bo to od jej wartości zależy wysokość uzyskanej pożyczki, może być to nawet 1 mln złotych. Najczęściej banki przyznają kwoty w granicach od 50 do 80% wartości nieruchomości.

Przed udzieleniem pożyczki hipotecznej bank wymaga także zaświadczeń z ZUS i Urzędu Skarbowego, które ogólnie świadczą o kondycji finansowej firmy.

Czy to się opłaca?

Wiadomo, że nikt nie pożycza pieniędzy za darmo i za wszystkie kredyty i pożyczki trzeba zapłacić. Problem polega na tym, ile? Rozpiętość oprocentowania może być bardzo duża. Niektóre banki oferują już 4,9% oprocentowania, inne nawet 10%, warto więc sprawdzać oferty poszczególnych banków przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Pożyczka hipoteczna dla firm jest zdecydowanie dobrą opcją dla nowych firm, startupów i firm zamierzających inwestować w dalszy rozwój. Dzięki pożyczce firmy zyskują dostęp do dużych środków finansowych, którymi mogą dowolnie dysponować. Długi czas spłaty pozawala dopasować wysokość rat do możliwości bez wpływu na płynność finansową.