Pożyczka hipoteczna dla firm

Pandemia koronawirusa negatywnie odbiła się na funkcjonowaniu wielu firm. Szczególnie odczuły to firmy krótko funkcjonujące na rynku. Nie zdążyły jeszcze dobrze rozwinąć skrzydeł, a już zmuszone zostały do ograniczenia lub przerwania całkowicie swojej działalności. Najważniejszą sprawą dla nich jest pozyskanie środków na przetrwanie i zaczynanie wszystkiego od początku.

Pożyczka hipoteczna dla firm

Rozwiązaniem tych problemów może być pożyczka hipoteczna dla firm. To oferta banków kierowana przede wszystkim do nowych podmiotów gospodarczych, startupów i firm planujących w przyszłości inwestowanie. Warunkiem uzyskania pożyczki jest posiadanie nieruchomości, może być to mieszkanie, dom, lub działka budowlana.

Nie może być ona obciążona innymi zapisami na hipotece.
W ramach pożyczki hipotecznej dla firm można uzyskać pożyczkę nawet do wysokości 1 mln złotych, ostateczna kwota uzależniona jest od wartości nieruchomości. Najczęściej jest to 80%, chociaż zdarzają się banki, w których górną granicą jest 50% wartości nieruchomości.

Bardzo istotną kwestią jest oprocentowanie pożyczki i czas jej spłaty, to one mają największy wpływ na wysokość rat miesięcznych stanowiących obciążenie comiesięcznej działalności firmy.

Niektóre banki oferują dla nowych firm bardzo atrakcyjne oprocentowanie nawet od 4,9% w skali roku i spłata pożyczki może być rozłożona nawet na 10 lat. To bardzo dobre warunki pozwalające przetrwać najtrudniejszy okres i opracować nową strategię na czas pandemii. Oczywiście w tym czasie należy regulować wszystkie dotychczasowe zobowiązania, nawet jeżeli działalność firmy jest ograniczona lub zawieszona.

Pozyskane środki często pozwalają na zmianę profilu działalności i dostosowanie jej do zapotrzebowania na rynku.

Jak uzyskać pożyczkę hipoteczną?

Warunkiem bezwzględnym jest posiadanie nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie pożyczki i musi być własnością firmy lub jej właściciela.
konieczna jest także wycena jej wartości, bo to od tego zależy wielkość udzielonej pożyczki. Bank wymaga także zaświadczeń z ZUS i US, które potwierdzą, że wszystkie należności regulowane są terminowo, dla banku to bardzo istotne świadectwo wiarygodności i oceny zdolności finansowej firmy.