Dokąd opłaca zwrócić się o wierzytelność? Do banku czy instytucji pożyczkowej?

Najczęściej o zdobywaniu akcesoryjnych finansów na zasadzie wierzytelności mówi się że jest to zapożyczenie czy też kredyt. Jednak wypada odseparować te dwa wyrażenia - przypisując im tym samym instytucje u których staramy się o zastrzyk pieniężny.

Przede wszystkim o pożyczkę staramy się jedynie w instytucjach pozabankowych - zwykle są to prywatne przedsiębiorstwa lub osoby fizyczne mające odpowiedni zasób finansowy. Umowa obowiązuje w oparciu o KC. Za to jeżeli mowa o kredytach - powinniśmy łączyć z tym wyrażeniem jedynie banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe działające w oparciu o prawo bankowe. W tym wypadku pieniądze na kredyt udostępniane są z lokat innych klientów.

Niejednokrotnie na przeszkodzie wzięcia kredytu bankowego staje identyczna rzecz. Banki chcą mieć pojęcie na jaki cel potrzebne są nam finanse o które się staramy i lubią mieć wgląd do realizacji naszego celu kredytowego. Jeżeli mowa o pożyczkach w innych instytucjach - nie musimy podawać zamiaru brania wierzytelności. Na dodatek pieniądze mogą zostać przekazane nam w formie gotówki czy przelewu bankowego. Platforma bankowa z kolei oparta jest tylko na przelewach na podane konto klienta.

Jak są sporządzane umowy w obu formach zaświadczania usług kredytowych? Warto zacząć od tego, że umowy różnią się od siebie w znacznym stopniu. Umowa o pożyczkę może być spisana czy też zawarta w formie ustnej ale wyłącznie poniżej 500zł. Obie strony mają tu znaczne pole do negocjacji, bo spisując umowę wolno ustalić zarówno czas oddania całej wierzytelności jak i cenę całkowitej pożyczki. Poza tym kredytodawca nie weryfikuje swojego wierzyciela w BIK-u. W taki sposób pożyczka wytwarza znaczące pole manewru i autonomię.

Kredyt który udostępnia nam bank jest regulowany sygnowaną przez obie strony umową, pod rygorem zerwania w razie niedotrzymania warunków z jednej ze stron. W momencie podpisywania umowy wyznaczane są zasady i termin spłaty kompletnego zobowiązania, i tak znaczące elementy jak prowizje i opłaty. Na umowie prymarnej znajdują się dodatkowo zasady zmian warunków tej umowy.

-Jakie dokumenty są wymagane przy ubieganiu się o pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

-Jaki status musi mieć nieruchomość pod zastaw?

-Informacje na temat warunków ustanowionych przez banki odnośnie zdolności kredytowej

-Jakie warunki kredytowe proponuje bank, a jakie prywatne przedsiębiorstwa pożyczkowe?

-Kto w większości wypadków decyduje się na pożyczkę pozabankową?